AKP ve ATATÜRK Devamı...

İSTATİSTİKLER

7 kategori altında, toplam 2332 haber bulunmaktadır.
Bu haberler toplam 2440457 defa okunmuş ve 2346 yorum yazılmıştır.

Arama ARAMA


 
   ACI ÖFKE ÜZÜNT܅ AMA ÇARE NE?   20.10.2011
Yine terör saldırısı ve yine büyük bir acı, Öfke ve üzüntü ve de Tepkiler ..Ama çare ne?...
r> AMA ÖNCELİKLE ÜLKEMİZE VE ŞEHİT AİLELERİNE BAŞSAĞLIĞI VE ALLAH’ TAN RAHMET DİLİYORUM…

Çareyi yazıyı sabırla okursanız vermeye çalışacağım. Ama çareden önemli olan çareyi uygulamaktır. Baştan belirteyim…

Aklı selim her Türk vatandaşı bu kanın nasıl duracağını soruyor ve sorguluyor. Kimi de çare üzerine kafa yoruyor . Ama 25 yıldır akan kan akmaya devam ediyor.

Biraz geriye gidelim. 33 şehit verdiğimiz saldırı ve daha öncede verdiğimiz büyük kayıplı saldırılara bakalım. Bu saldırılardan sonra neler yazılmış, neler söylenmiş ve neler yapılmış.:

O zaman ne yapıldı ise şimdi aynısı yaşanıyor. Bu günkü gazetelerin o günkü gazetelerden, bu günkü demeçlerin o günkü demeçlerden, bu günkü önlem paketlerinin o günkü önlem paketlerinden farkı yok. AYNI…

O zaman insan şunu düşünmeden edemiyor. Değişen bir şey yok. Kan akmaya devam edecek…

Ateş düştüğü yeri yakar demiştik. O ateş 24 belki 30 eve düştü. ( Sadece şehitler değil gazilerde var . Unutmamak gerek onları da . Gözünü ayağını kaybedenler…) Bizler 33 şehit ile en büyük kaybı verdiğimiz o günkü ruh halimizi yeniden yaşasak ta o gün şehit olanları hatırlamıyoruz bile. Kimlerdir , hangi ilçedendir , bilmiyoruz. Yaşadık ve bitti. Ama sadece o aile için bitmedi. O ailenin çevresi için belki de bitmedi. Ama bizler için sanırım acı ama bitti ve hayat devam ediyor. Kendi derdimiz ile uğraşıyoruz çünkü aynı zamanda.

İşte terörü destekleyenler de bunu biliyor. Unuttuğumuzu biliyor. Bildikleri için yeniden o yarayı kanatıyor ve yeniden hatırlatıyor. Tabii birde henüz istediklerini alamadılar. Alıncaya kadar da devam etmek isteyecekler…

Çözüme gelince; Hiçbir büyük hastalık kolay iyileşmez ve acı bir süreci vardır. Ama o hasta geriye dönüp baktığında o acı günleri unutma ve yaşama yeniden sarılma azmindedir.Bu nedenle ;

Öncelikle hastalığın nedenlerini bulmak gerekmektedir.? Terör örgütü neden saldırıyor ve amacı ne? Bunu bilmek gerek. Biliyormuyuz derseniz ; Dünkü demeçlerde dikkatimi çeken bir şey vardı. Kültür ve Turiz Bakanı Ertuğrul Günay sanırım şöyle dedi “ Bunların amacı ne ? “ Yada buna benzer şeyler.. Ülkemizin önemli bir bakanı saldranların amacını bilmediğini mi söyledi diye büyük bir şaşkınlık içinde bakındım. Yoksa bunlar rastgele düşünmeden söylenen üzüntü sözlerimiydi. Yoksa bakan gerçekten saldırının amacını bilmiyormuydu.? Bunu bilmiyorum. Birde aynı bakanımız şunuda söyledi “ Bunlar çağ dışı yöntemler. “ Bende bunun çağa uygunumu var diye düşündüm. Örneğin bir futbol takımı çıkıp önemli bir rakibini 2-0 yeniyıor ama yenilen takımın teknik yöneticisi bunlar çağ dışı oynuyor diyor. Onun gibi bişeymiydi bu. Yoksa buda aynı üzüntü ve tepki ile düşünülmeden edilen sözlermiydi Bilemiyorum.

Bu kadar büyük olanakları olan, Dünya da demesek de Yakın çevremize yeniden dizayn etmeye çalışan ve akıl veren yöneticilerimizin bu saldırının nedenini bildiği konusunda şüphem yok. Ancak bizler bilmiyoruz. Saldırıların nedenini bilmeden önlemini alamazsınız. Önce teşhis sonra tedavi gerekmektedir. Ama bu durum, yani bildiklerimiz ile bazı önerilerde bulunmamıza da engel değildir.

Her fırsatta yazıp söylediğim bir konuyu yenilemekte yarar görüyorum.: İngiliz arşivlerinde olan bir belgede Arabistanlı Lawrance “ Kürdü Türke düşman etmek için 100 yıl uğraşmamız gerek “ der…O yazı 1895 tarihlidir. 1995 te yüzyıl dolmadan bizi düşmanlık noktasına getirmişlerdi. Öncesinde kardeştik..Şimdi düşman kardeşleriz.

O nedenle bende diyorum ki ;Türkü Kürt ile Kürdü Türk ile dost yapmak için 10 yıl 20 yıl yetmez. Onlar nasıl bizi düşman yapmak için uğraştı ise bizimde onları kazanmamız için uzun vadeli bir çalışma gerek., Ben diyeyim 20 siz deyin 50. Lawrence gelse belki de 100 der kim bilir…

Ama kısa vadeli hiçbir çalışma bu yaraya merhem olmayacaktır. Ama uzun vadeli çalışmanın da kısa ve orta vadeli planlamaları vardır. İşte yapılması gereken bunlardır.

1980 yılını ve öncesini bilenlerin çok iyi anımsayacakları gibi; o zaman bu kan dursun da nasıl durursa dursun demiştik. Gerekir ise askerde gelecekse gelsin. Yeterki bitsin. Yani toplumu böyle bir darbeye hazırlamışlardı. Kimlerse onlar… Şimdi de toplum aynı noktada. Bu kan bitsinde nasıl biterse bitsin noktasında. Toplumu aynı şekilde hazırladılar. Artık taviz vermeye hazırız. Acı ama böyle..Ama karşı tepkilerde yok değil tabii. Daha sert, kanlı, radikal çözüm önerileride geliyor ve düşünülüyor elbette. Ama bunun bir çare olmadığını izlediğim bir film bana çok açık verdi.

Geçenlerde bir otobüs yolculuğunda bir film seyrettim. İsmi “ protokol “ idi . Filmde protokollük bir şey olmadığı için isminin yanlış yazılmış olma ihtimal var. Ama filmi bu günlerde herkesin bulur ise internetten izlemesinin çok yararlı olacağını drüşünüyorum. Konusu şöyle;

Olay 1959 yılında Cezayir” de geçmekte. Fransız lar Cezayir ‘ i 600 000 asken ile işgal etmiş durumdalar. Ama oranında Ora’sı var.Yani dağlık, çorak, kurak, ve direnişin güçlü olduğu bir bölge. Adı yasak bölge. Bu yasak bölgede aynı bizim güneydoğudaki karakollar gibi karakollar var. Dağlarında aynı bize saldıran teröristler gibi giyinen, yaşayan , saldıran düşünen terörister ( Cezayir anlamında direnişçiler ) var. Aynı bizim köylülerimiz gibi köylüler var. Aynı yoksulluk, aynı hüzün, aynı topraklar ve aynı yaşam tarzı. Birde aynı bizim askerimiz gibi askerler var. Kahramanlıklar yapan, ilk kez birini vuran, şiddet ve acının iç içe olduğu...Bu köylere gece teröristler gelip ihtiyaçlarını karşılıyor, hatta genç erkek çocukları zorla alıp yanlarında götürüp kendileri gibi yapıyor ve de gündüz askerler geliyor ve biz ne yaptığınızı verdiğiniz desteği biliyoruz diyerek gerekir ise sert önlemler almaktan da kaçınmıyorlar.

Filmde genç ve idealist bir teğmen var. Yaşadıklarına isyan noktasına gelen, bunalıma giren, hava değişimine giden bir teğmen. Aynı bizim askerlerin ruh halini taşıyan, Fransız taşrasından gelmiş asker gençler var. Ölüp ve yitip giden, sakat kalan, psikolojisi bozulan vs. vs.

Uzatmayayım sonuçta Fransa 26.000 gencini orada kaybediyor ve Cezayir bağımsızlığını kazanıyor.

Savaş aynı savaş ama taraflar farkı. Ve aradaki en önemli fark Cezayir ‘ in düşman tarafından işgal edilmiş olması… Böyle bir savaşında asla kazanılamayacağı gerçeği filmde bize haykırırken bu savaşta , bu kanda en önemli avantajımızın şu olduğunu anlıyorsunuz. Güneydoğu düşman tarafından işgal edilmedi. Biz aynı milletin insanlarıyız. Aynı yurdu geçmişte Malazgirte, Çanakktale ‘ de beraber kurduk ve koruduk. Bu temel üzerinde elbet bir gün bu kan bitecek.

Filmde benim aldığım en önemli ders ise şudur. Kan kan ile asla temizlenmiyor. Daha çok kan ,daha çok kanı akıtacak sadece…

Ben Güneydoğuyu bilmem. Gidemedim. Bir gün gideceğim elbette. Ama gitmesek te görmesek de orayı az çok biliyoruz. Ama tam anlamı ile bilmediğimiz için bölgenin tam olarak ne istediğini , hassasiyetlerini ve gerçeklerini bilen kişiler ancak bir gerçek çözüme varabilirler.,Varma niyetleri varsa..

Diğer bir konu teröristler nereden emir alıyor sorusudur. Teröristler, hadi bu akşam bir saldırı yapalım çok sıkıldık burada, yada biraz antreman yapalım mantığı ile saldırmamaktadır. Bir yerlerden talimat almaktadır ve beslenmektedirler maddi olarak. Ama bu destek- dış destek her koşulda sürecektir. Ortadoğu da hedefleri ve çıkarları olan her devlet ile uzlaşamayacağımız için, biri ile uzlaşsak diğeri bu kişilere destek vermeye devam edecektir. Bu nedenle dış destek azaltılabilir ama bitirilemez kanısındayım.

O nedenle bu sorunu öncelikle içte çözmemiz gerekmektedir. Hayat devam ediyor işte demiştim. Dün akşam Muhteşem yüzyıla bir yandan gözüm takıldı. Orada da Anadolu beyleri isyan ediyor. Çünkü valinin biri halka çok eziyet etmiş. Valinin kellesi gitmiş ama soruna çözüm olmamış ve 25.000 kişilik bir isyan ordusu oluşmuş. Kanuni, en yakın adamı veziri bu işe görevlendiriyor. Vezir 5.000 yeniçeri ile bölgede ancak isyancılar 5 katı. Savaşı nasıl kazanacak?...İşte burada isyana destek veren bölgenin diğer beylerine haber göndererek gizli bir buluşma ayarlıyor. Ve en önemlisi dertlerini dinliyorlar ve çareler önererek devlete baş kaldırmamalarını çekilmelerini öğütlüyorlar. Belki bazı vaadlerde de bulunuyorlar. Sonuç gelecek hafta… Ama sanırım bu taktik başarılı oluyor ve isyan bastırılırken, pek çok kardeş kanının dökülmesi de böylelikle önleniyor.

Alınması gereken ders : ( Tarihimiz çok zengin. Alınması gereken o kadar çok ders varki. ) Vezir paşa şöyle düşünseydi : Bunlar Osman-ı Aliye ye başkaldırdı. İsyan etti. Bunlar isyancı, terörist, baldırı çıplak adamlar. Bunlarla muhatap olunmaz, bunları yok etmek gerek. Ben 5.000 kişi daha bulur bunların canına okurum deseydi ne olacaktı. Bu gün o bölge hangi durumda olacaktı yada bu ülkede Osmanlı daha 400 yıl daha ve sonrasında Türkiye olacakmıydı.

Demem o ki: bize birileri saldırıyor ise ve bu ister düşman ister terörist olsun eğer gücümüz bunu engellemeye yetmiyor ise oturur barış görüşmesi yaparız. Şartları öğreniriz. Yapılabilecekleri değerlendiririz. Ama baştan kestirip atmayız :” biz terörist ile muhatap olmayız “ diye . Biz ne kadar güçlü olursak olalım bizden daha güçlüler var. ABD bile bazen terör karşısında çaresiz kalabiliyor. Sonuçta bir çok gelişmiş ülkede törer son buldu. Bakınız İrlanda ve Bask bölgeleri. Çeçenistan da bile bir şekilde son buldu ( Tam olarak ne olduğunu bilmiyor olsam da , belki Rusya”nın bir adamı başkan gibi gösterilmiş olsa da son kutlamalar bunu gösterdi )

Sonuç olarak; çözüm uzun vadelidir, acıdır, sabır gerektirir ve sakinlik gerektirir. Öfke ve tepki ile alınan, sağduyu taşımayan her karar daha çok canın yok olması anlamındadır. Çare için uzun vadeli bir planın mutlaka yapılması ve uygulamaya konması gerekmektedir.Bu planı ülkeyi şu anda yönetenler değil, ileride yönetebilecek olanlar da katılmalı ve ortak akıl üretmelidir. Hükümetler değişse de bu konudaki politikalar değişmeden uygulanabilmelidir. Bu politikanın nasıl olması gerektiği noktasında mecliste olan herkesin ve özellikle o bölge milletvekillerinin ön planda olması gerekmektedir. Yoksa ülke daha büyük bir felakete sürüklenecektir. İntikam alınacaksa bu maşa olan kişilerin vurulması yok edilmesi ile değil , onları kullanan ve arkasında olan, onları besleyenlerin yok edilmesi ile mümkündür . Yurta sulh Cihan da Sulh diyen büyük liderin peşinden ve ilkelerinden ayrılmadan çözüm üretilmelidir. Suriye halkı yada Filistin halkının sorunu bizim birinci sorunumuz değildir.

Ülkemizin başı sağ olsun…Şehit ailelerine tekrar başsağlığı diliyoruz.

.: www.bozdogan.org :.

Yayınlanan Diğer Yazılarım


  AKP ve ATATÜRK  17.11.2017  479
  Bozdoğan MYO yu AKP ilçe Yönetimi (isterlerse  23.08.2017  426
  Deprem ve Bozdoğan   21.07.2017  334
  Adalet yürüyüşünde aklıma takılanlar  10.07.2017  316
  Okuyun gençler. Çok geç olmadan...  19.05.2017  1658
  Bzodoğan referandum analizi  17.04.2017  2407
  Her vatansever hayır demek mecburiyetinde...  02.02.2017  526
  ÜLKEMİZDE NELER OLUYOR-NE YAPMALI  21.12.2016  728
  Hukuk ve Yargı ne kadar önemli anlaşıldımı ac  06.10.2016  719
  Yeni Fetöler yaratılmasın...  02.09.2016  735
  BOZDOĞANLILAR KÖYE GERİ DÖNÜN...  23.02.2016  1268
  Türkiye terörü bitiremez-ÇIKMAZDAYIZ..  18.02.2016  850
  3 Maymun,3 muhalefet ve CHP  18.01.2016  973
  CHP il başkanlığının kaybedeni Bozodğan  28.12.2015  1136
  Kendi ayağına sıkan MUHALEFET Partileri...  05.11.2015  1215
  Ankara ' da yaşananlar...  12.10.2015  1032
  Güzel ve ömre bedel Bozdoğan  25.08.2015  1210
  BOZDOĞAN VE AYDIN SEÇİM DEĞERLENDİRMESİ.  08.06.2015  1368
  Haydi kent müzesi kuralım...  28.04.2015  1326
  İKİ ÇANAKKALE  18.03.2015  1076
  Aydın milletvekili adayları kimler olacak  27.02.2015  1084
  Halkımız bilinçsizmi? Öncüler bilinçlimi...?  18.02.2015  782
  Bir kişi fazla okusun diye  10.12.2014  1094
  GECİKMELİ YAZILAR  28.11.2014  1201
  Boş yazı...  22.10.2014  1083
  Mülteciler neden Türkiye'ye sığınıyor  24.09.2014  1105
  BALKANLAR...  20.08.2014  1062
  OLMAK veya OLMAMAK...Seçmek veya seçmemek...  19.06.2014  1044
  Antep- Urfa- Mardin gezisi  06.06.2014  999
  GÜNEYDOĞU:Saptamalar ve değişen algılarım  20.05.2014  1008
  sıradan vatandaşın büyük adımı  12.05.2014  1128
  SEÇİMİN HALLERİ-Küçük ilçelerin büyük seçimle  14.04.2014  1186
  Bozdoğan -ve Aydın-seçiminin yorumu.  31.03.2014  1270
  AYDIN SİYASETİ   18.03.2014  1115
  Bozdoğan siyasetinde son gelişmeler  06.03.2014  1264
  Belediye Meclis Listeleri...  21.02.2014  1174
  Albay Ali Türkşen MEKTUBU  09.01.2014  1150
  Neler oluyor ve 2020 de Türkiye   18.12.2013  1180
  Asıl Gizlemek İhanettir: CAN DÜNDAR  09.12.2013  1136
  KÜRTÇÜLÜK- Kurt istan…  21.11.2013  1018
  Bu ülke sizin değil sn Başbakan  08.11.2013  994
  Herşey gözünüzün önünde olmakta...  09.10.2013  1180
  AVRUPA- 2 ( Devam )  16.09.2013  1026
  AVRUPA  23.08.2013  1024
  Sıcak yaz siyaseti günleri  28.06.2013  1111
  HALKA ZULÜM HAKMI; YA DA ATATÜRKÇÜLERE   03.06.2013  1051
  SLİKON VADİSİ  30.05.2013  891
  SONSUZ APTALLIK  20.04.2013  1452
  Yapacak bir şey yok !?  11.04.2013  1188
  KADIN HAKLARI NELERDİR-Yasal düzenlemeler  08.03.2013  1129
  Yeniden Bozdoğanspor ve geleceği   20.02.2013  1015
  NAİLE UZUN PANK- Bir masal  04.02.2013  1500
  Meslekte 25 yıl ve plaketler...  07.01.2013  1185
  Duymak istemeyene, görmek istemeyene anlatama  27.12.2012  1177
  Taraf Gazetesi bertaraf olurken özgür basın.  17.12.2012  1059
  Bozdoğan çok iyi bir sınav daha verdi  28.11.2012  1290
  Merkez İlköğretim nasıl kurtuldu..  11.11.2012  970
  Büyükşehir olmak iyi mi kötü mü , nasıl?  12.10.2012  1424
  TÜRKİYE NEREYE  24.09.2012  1184
  Gece uzun sürsede gün doğar...  27.08.2012  1242
  MERKEZ İLKÖĞRETİM- TARİHİMİZ-SON ÇAĞRI  20.07.2012  1139
  BOZDOĞAN & BOZDOĞAN  04.07.2012  1356
  ADLİYELERKAPANIYOR-SIRA BOZDOĞAN' A GELİYOR  18.06.2012  1303
  Sezer' in hakkı Sezer' e  09.06.2012  1135
  Böyle bir 19 Mayıs  19.05.2012  1197
  GÖ Z A L T I ...  10.05.2012  1470
  Camiyi ahır yapmak   25.04.2012  1349
  A V U K A T   06.04.2012  1183
  MERKEZ İLKÖĞRETİM OKULU  12.03.2012  1251
  Güç Savaşları  13.02.2012  1262
  Adalet nereye koşuyor  26.01.2012  1230
  2011 de BOZDOĞAN  30.12.2011  1279
  Bozdoğan da kadına şiddet  28.11.2011  1446
  DEPREM ve BOZDOĞAN  11.11.2011  1163
  ACI ÖFKE ÜZÜNT܅ AMA ÇARE NE?  20.10.2011  1194
  BAHİS nasıl oynanmalı  29.09.2011  926
  Çocuğunuz büyürken...  19.09.2011  1053
  Ne olacak bu Fener’ in hali?  07.09.2011  925
  Acayip şeyler oluyor...  30.06.2011  1326
  Seçim değerlendirmesi  13.06.2011  1188
  Konuşacakken susmak, Susacakken konuşmak  12.05.2011  1169
  Bozdoğanspor yükselişi  25.04.2011  1121
  Aday adayı partili nefer  12.04.2011  1279
  Sıcağı sıcağına ön seçim değerlendirmesi  04.04.2011  1021
  ÜNİVERSİTEYE GİRİŞ- İşkencesi  28.03.2011  919
  Serdar Akinan' dan Libya yazısı  21.03.2011  1065
  Geçmiş olsun JAPONYA  16.03.2011  1106
  700 yıllık öğüt  08.03.2011  1012
  Bahar siyaseti  18.02.2011  1183
  Mısır ve Ortadoğu ' de neler oluyor?  03.02.2011  926
  Başarılar Bozdoğanspor...  19.01.2011  1015
  MESLEK YÜKSEK OKULUMUZ NEREYE ?  26.12.2010  1014
  EĞİTİMDEKİ SORUNLAR- 1  08.12.2010  1150
  İlçemizdeki üzücü olaylarda artış   22.11.2010  1239
  H E S.....ler....  04.11.2010  957
  Suyumuz neden kapatılıyor...?!...  15.10.2010  1275
  S O N B A H A R . . .   04.10.2010  1180
  Bozdoğan' da gecenin öteki yüzü..  22.09.2010  1104
  NİHAT GENÇ artık yazmayacak mı ?  16.09.2010  1128
  Bozdoğan sonuçlarının değerlendirilmesi  13.09.2010  1056
  Evet mi çıkar Hayır mı ?   25.08.2010  1223
  HAYIR zamanı…  10.08.2010  1040
  Einstein'dan hayat dersi   29.07.2010  1151
  Ahmet Hakan neden "HAYIR" dedi.  12.07.2010  978
  M . Y . 0 .  02.07.2010  965
  Tersine açılım   16.06.2010  1006
  Kuşkulu akıllılar- küstah aptallar  31.05.2010  1035
  Sempozyum nasıl geçcti.  20.05.2010  947
  Komplocular kazandımı, Baykal bitti mi ?  10.05.2010  1167
  Yaza girerken...  03.05.2010  939
  Anayasa' ya Bozdoğan ne diyor  12.04.2010  1177
  Aşık Veysel' in eşi nasıl kaçtı?  30.03.2010  1064
  Bozdoğan’ a sığınmak...  18.03.2010  1050
  CHP İl Kongresi  08.03.2010  914
  Türkiye anatomisi. Geleceğe bir bakış ( Le Mo  22.02.2010  999
  Patlayan kanal olayı  08.02.2010  1118
  Bekir Coşkun - Darbenin iyisi  29.01.2010  969
  Nazilli' den İzmir' e demiryolu olur mu ?  15.01.2010  1189
  * YENİ * YILINIZI * KUTLARIZ**   31.12.2009  1082
  MAĞDUR.....  23.12.2009  1043
  RASİM MENTEŞE...  07.12.2009  1213
  Kabak tadı veren konular..  19.11.2009  1117
  Şehit babaları nerde ?  04.11.2009  1099
  İlçemizde boşanmalar neden arttı.  20.10.2009  1102
  Bozdoğan' da başı önde adamlar...  08.10.2009  1395
  Bu düzen hep böylemi ?..  28.09.2009  1095
  Konserleri seviyoruz...  22.09.2009  1110
  Hastanelerin durumu ve hastanız varsa ne yapm  15.09.2009  1163
  Mehmet nasıl kurtuldu  08.09.2009  1184
  Eğitimdeki büyük yükseliş  25.08.2009  969
  TEŞEKKÜRLER BÜLENT TEKBIYIKOĞLU. YOLUNUZ AÇIK  29.07.2009  1001
  Tatil herkesin hakkı ama..  22.07.2009  1014
  Güzel Ülkem nereye ?  07.07.2009  1196
  D E D İ K O D U . . .  24.06.2009  1201
  Bozdoğan' da stres ve dedikodu...  15.06.2009  1270
  Zengin müsrif çevreci vatansever: Hangisiyiz   01.06.2009  1180
  ADD ÇYDD ve Türkan Hanım...  20.05.2009  1195
  Baharı beklerken...  08.05.2009  1211
  NEREDEEEEN NEREYE…  23.04.2009  1216
  Beyaz Rüzgar gibi geldi geçti...  16.04.2009  1187
  Gurur Duyuyorum....  08.04.2009  1237
  Tümer Apaydın' a büyük güvenoyu  30.03.2009  1214
  “BOZDOĞANLI” ASALETİ- Ramazan Topoğlu  21.03.2009  1631
  SEÇİMLER VE BİZ  12.03.2009  1115
  Adaylar ve Bozdoğan  25.02.2009  1445
  Kimi dinleyelim ?kime inanalım?  13.02.2009  1415
  AYDIN ÇOK ZENGİN OLACAK  02.02.2009  1311
  BATI en çok hasta adamı sevdi  14.01.2009  1405
  ISSIZ ADAMLAR  08.01.2009  1217
  Özür dileyen vatan hainidir.Canan Arıtman ise  25.12.2008  1298
  KRİZ GELDİ.  17.12.2008  1099
  Halk aday arıyor mu ?  28.11.2008  1420
  Mustafa- Musti yada Mustafa Kemal  10.11.2008  1451
  Üniversite ve öğrencilerimiz ne durumda ?  30.10.2008  1278
  Günlerden pazardı ve birşeyler yapmalıydı  20.10.2008  1281
  Çocuklarımız ölürken laf üretenler...  07.10.2008  1268
  BOZDOĞANSPOR nereye...  24.09.2008  1624
  Kahramanlar  10.09.2008  1316
  BURS VERECEK ÜÇ KİŞİ  27.08.2008  1485
  Kötü yönetiliyor ve kaybediyoruz  17.08.2008  1199
  Bravo Karacasu  05.08.2008  1697
  Nükleer santrallere evet   22.07.2008  1230
  İlk Köylü Protestosu   07.07.2008  1259
  Şiir gibi bir gece...  03.07.2008  1311
  ADAM OLMAK  13.06.2008  1461
  Milli takımdan başarı beklemiyorum  06.06.2008  1264
  Su Hayattır Ama Bazen de Hayat Alır  03.06.2008  1396
  Vakıflar Yasası - Hristiyan Yasası  25.05.2008  1295
  Queen Elizabeth Çanakkale ' yi geçti mi ?  17.05.2008  1391
  1968-2008 Bozdoğan Fotoğrafları  13.05.2008  1847
  Bozdoğan' da Eğitim ve Koşulları  29.04.2008  1435
  KÖYLERİMİZ  14.04.2008  1552
  DOST ARAYAN , DOSTU OLAN VE OLMAYANLARA...  31.03.2008  1525
  NİHAT GENÇ  24.03.2008  1483
  Anket ve vardığımız sonuçlar  11.03.2008  1392
  Eğitimi Kalkındırma Derneğine haksız eleştiri  27.02.2008  1397
  Bir beyin sporu: BRİÇ  19.02.2008  1457
  HAYALLERİN BİTTİĞİ GÜNLER…  06.02.2008  1619
  HASTANE konusunda son gelişmeler  26.01.2008  1455
  Dünya Türk ve Bozdoğan mutfağı  16.01.2008  1680
  TOKİ evleri  09.01.2008  2217
  Savaş ve Barış  31.12.2007  1313
  Gazete çıkarıyoruz. Ama şerefsizce değil...  21.12.2007  1933
  BAYRAM FOTOĞRAFLARI  18.12.2007  1638
  TARİH BİLİNCİ ve MEHMET NİYAZİ  08.12.2007  1390
  İLÇEMİZE HASTANE İSTİYORUZ  21.11.2007  1450
  Yeni bir dönem - SERBEST KÜRSÜ  14.11.2007  1726
  Ateş düştü-yaşam sürüyor  03.11.2007  1486
  Ülkemiz nereye gidiyor?  25.10.2007  1389
  Geçmişe müzikle dönüş  19.10.2007  1926
  BOZDOĞAN ZEYBEĞİ  11.10.2007  1802
  MUTLULUK  06.10.2007  1260
  Liselerimiz, velilerimiz ve Bozdoğan'da eğiti  26.09.2007  1817
  Bozdoğanspor-gerçekler ve ayrılık zamanı  17.09.2007  1548
  NE YAPMALI ?  06.09.2007  1421
  Yüksek Okul sorunlu başlıyor...  27.08.2007  1388
  İZMİR  19.08.2007  1859
  YAPRAK DÖKÜMÜ  07.08.2007  1527
  Seçimlerde Bozdoğan  23.07.2007  1610
  Vatan mevzubahisse gerisi teferruattır  18.07.2007  1313
  Tekirdağ' lı öğrenciler  11.07.2007  1427
  Günlük yaşamdan resimler  03.07.2007  1624
  Sıcak, daha da sıcak olacak...  27.06.2007  1583
  Bozdoğan' da seçilmiş olmak zor  18.06.2007  1581
  Bir yaşımıza daha girdik.Dört olduk...  11.06.2007  1582
  Milletvekili adayları ve Bozdoğan  06.06.2007  2548
  Önseçim ve seçim  30.05.2007  1499
  Vatan elden giderken at gözlüğü takmak  16.05.2007  1423
  MENDİL  09.05.2007  1570
  Kuraklık ve Afet Bölgesi   03.05.2007  1429
  Çağlayan Tandoğan  29.04.2007  1444
  Su Uyur Düşman Uyumaz  23.04.2007  1544
  Yeterince tanımadığımız okulumuz METEM  16.04.2007  2021
  Belediyenin son bir yılının değerlendirmesi  01.04.2007  1651
  ÜNİVERSİTEYİ KURANLAR  17.03.2007  2595
  C E M R E  08.03.2007  1676
  Ne kadar tarafız  04.03.2007  1461
  DEVE GÜREŞİ   26.02.2007  1804
  GERÇEK HABER  14.02.2007  2008
  Kahraman bakkal supermarkete karşı  03.02.2007  1640
  Küresel sorunlar bizimde sorunumuzmudur ?  28.01.2007  1520
  H.Dink' in ölümü karşısında ne yapabiliriz  21.01.2007  1728
  Yeni Hedefler...  10.01.2007  1693
  Nasrettin hoca ve Noel baba  03.01.2007  1736
  2006 son dönemlerin en güzel yılı oldu  26.12.2006  1738
  Yaprak tütünde kapandı ya...  18.12.2006  1821
  Üniversite öğrencileri ile söyleşi -2  13.12.2006  1801
  Üniversite öğrencileri ile söyleşi-1  09.12.2006  1905
  Dolandırıcı nasıl anlaşılır ?  03.12.2006  1791
  BOZDOĞANSPOR ŞAMPİYON OLAMAZ  26.11.2006  1808
  Yeni bir dönem...  12.11.2006  1720
  SEMERKANT  01.11.2006  1720
  Bayramdan kısa notlar  26.10.2006  1708
  Orhan Pamuk, Nobel ve Fransa  16.10.2006  1651
  Bir pazar sabahı...  08.10.2006  1883
  Kısa Kısa ....  04.10.2006  1621
  Ankara Kulisleri  21.09.2006  1695
  Bir maç analizi  15.09.2006  1530
  Dünyanın en mutlu insanları  09.09.2006  1757
  Yeni adli yıl başlarken...  06.09.2006  1488
  ZAFER....  31.08.2006  1661
  Üniversite ve Festival  29.08.2006  1555
  Büyük Parkta 2. buluşma  26.08.2006  1627
  BÜYÜK BULUŞMA  23.08.2006  1543
  Bozdoğan Belediyespor 2007..  18.08.2006  1746
  Buluşmayı iptal ediyoruz...  09.08.2006  1605
  İki Düğün...  01.08.2006  1890
  Gangımak  27.07.2006  1690
  Bozdoğan' dan geçen bir Şair Eşref  16.07.2006  1717
  Havai fişekler artık atılmasın..  10.07.2006  1683
Tüm hakları saklıdır ( ©)