AKP ve ATATÜRK Devamı...

İSTATİSTİKLER

7 kategori altında, toplam 2318 haber bulunmaktadır.
Bu haberler toplam 2143966 defa okunmuş ve 2346 yorum yazılmıştır.

Arama ARAMA


 
   ACI ÖFKE ÜZÜNT܅ AMA ÇARE NE?   20.10.2011
Yine terör saldırısı ve yine büyük bir acı, Öfke ve üzüntü ve de Tepkiler ..Ama çare ne?...
r> AMA ÖNCELİKLE ÜLKEMİZE VE ŞEHİT AİLELERİNE BAŞSAĞLIĞI VE ALLAH’ TAN RAHMET DİLİYORUM…

Çareyi yazıyı sabırla okursanız vermeye çalışacağım. Ama çareden önemli olan çareyi uygulamaktır. Baştan belirteyim…

Aklı selim her Türk vatandaşı bu kanın nasıl duracağını soruyor ve sorguluyor. Kimi de çare üzerine kafa yoruyor . Ama 25 yıldır akan kan akmaya devam ediyor.

Biraz geriye gidelim. 33 şehit verdiğimiz saldırı ve daha öncede verdiğimiz büyük kayıplı saldırılara bakalım. Bu saldırılardan sonra neler yazılmış, neler söylenmiş ve neler yapılmış.:

O zaman ne yapıldı ise şimdi aynısı yaşanıyor. Bu günkü gazetelerin o günkü gazetelerden, bu günkü demeçlerin o günkü demeçlerden, bu günkü önlem paketlerinin o günkü önlem paketlerinden farkı yok. AYNI…

O zaman insan şunu düşünmeden edemiyor. Değişen bir şey yok. Kan akmaya devam edecek…

Ateş düştüğü yeri yakar demiştik. O ateş 24 belki 30 eve düştü. ( Sadece şehitler değil gazilerde var . Unutmamak gerek onları da . Gözünü ayağını kaybedenler…) Bizler 33 şehit ile en büyük kaybı verdiğimiz o günkü ruh halimizi yeniden yaşasak ta o gün şehit olanları hatırlamıyoruz bile. Kimlerdir , hangi ilçedendir , bilmiyoruz. Yaşadık ve bitti. Ama sadece o aile için bitmedi. O ailenin çevresi için belki de bitmedi. Ama bizler için sanırım acı ama bitti ve hayat devam ediyor. Kendi derdimiz ile uğraşıyoruz çünkü aynı zamanda.

İşte terörü destekleyenler de bunu biliyor. Unuttuğumuzu biliyor. Bildikleri için yeniden o yarayı kanatıyor ve yeniden hatırlatıyor. Tabii birde henüz istediklerini alamadılar. Alıncaya kadar da devam etmek isteyecekler…

Çözüme gelince; Hiçbir büyük hastalık kolay iyileşmez ve acı bir süreci vardır. Ama o hasta geriye dönüp baktığında o acı günleri unutma ve yaşama yeniden sarılma azmindedir.Bu nedenle ;

Öncelikle hastalığın nedenlerini bulmak gerekmektedir.? Terör örgütü neden saldırıyor ve amacı ne? Bunu bilmek gerek. Biliyormuyuz derseniz ; Dünkü demeçlerde dikkatimi çeken bir şey vardı. Kültür ve Turiz Bakanı Ertuğrul Günay sanırım şöyle dedi “ Bunların amacı ne ? “ Yada buna benzer şeyler.. Ülkemizin önemli bir bakanı saldranların amacını bilmediğini mi söyledi diye büyük bir şaşkınlık içinde bakındım. Yoksa bunlar rastgele düşünmeden söylenen üzüntü sözlerimiydi. Yoksa bakan gerçekten saldırının amacını bilmiyormuydu.? Bunu bilmiyorum. Birde aynı bakanımız şunuda söyledi “ Bunlar çağ dışı yöntemler. “ Bende bunun çağa uygunumu var diye düşündüm. Örneğin bir futbol takımı çıkıp önemli bir rakibini 2-0 yeniyıor ama yenilen takımın teknik yöneticisi bunlar çağ dışı oynuyor diyor. Onun gibi bişeymiydi bu. Yoksa buda aynı üzüntü ve tepki ile düşünülmeden edilen sözlermiydi Bilemiyorum.

Bu kadar büyük olanakları olan, Dünya da demesek de Yakın çevremize yeniden dizayn etmeye çalışan ve akıl veren yöneticilerimizin bu saldırının nedenini bildiği konusunda şüphem yok. Ancak bizler bilmiyoruz. Saldırıların nedenini bilmeden önlemini alamazsınız. Önce teşhis sonra tedavi gerekmektedir. Ama bu durum, yani bildiklerimiz ile bazı önerilerde bulunmamıza da engel değildir.

Her fırsatta yazıp söylediğim bir konuyu yenilemekte yarar görüyorum.: İngiliz arşivlerinde olan bir belgede Arabistanlı Lawrance “ Kürdü Türke düşman etmek için 100 yıl uğraşmamız gerek “ der…O yazı 1895 tarihlidir. 1995 te yüzyıl dolmadan bizi düşmanlık noktasına getirmişlerdi. Öncesinde kardeştik..Şimdi düşman kardeşleriz.

O nedenle bende diyorum ki ;Türkü Kürt ile Kürdü Türk ile dost yapmak için 10 yıl 20 yıl yetmez. Onlar nasıl bizi düşman yapmak için uğraştı ise bizimde onları kazanmamız için uzun vadeli bir çalışma gerek., Ben diyeyim 20 siz deyin 50. Lawrence gelse belki de 100 der kim bilir…

Ama kısa vadeli hiçbir çalışma bu yaraya merhem olmayacaktır. Ama uzun vadeli çalışmanın da kısa ve orta vadeli planlamaları vardır. İşte yapılması gereken bunlardır.

1980 yılını ve öncesini bilenlerin çok iyi anımsayacakları gibi; o zaman bu kan dursun da nasıl durursa dursun demiştik. Gerekir ise askerde gelecekse gelsin. Yeterki bitsin. Yani toplumu böyle bir darbeye hazırlamışlardı. Kimlerse onlar… Şimdi de toplum aynı noktada. Bu kan bitsinde nasıl biterse bitsin noktasında. Toplumu aynı şekilde hazırladılar. Artık taviz vermeye hazırız. Acı ama böyle..Ama karşı tepkilerde yok değil tabii. Daha sert, kanlı, radikal çözüm önerileride geliyor ve düşünülüyor elbette. Ama bunun bir çare olmadığını izlediğim bir film bana çok açık verdi.

Geçenlerde bir otobüs yolculuğunda bir film seyrettim. İsmi “ protokol “ idi . Filmde protokollük bir şey olmadığı için isminin yanlış yazılmış olma ihtimal var. Ama filmi bu günlerde herkesin bulur ise internetten izlemesinin çok yararlı olacağını drüşünüyorum. Konusu şöyle;

Olay 1959 yılında Cezayir” de geçmekte. Fransız lar Cezayir ‘ i 600 000 asken ile işgal etmiş durumdalar. Ama oranında Ora’sı var.Yani dağlık, çorak, kurak, ve direnişin güçlü olduğu bir bölge. Adı yasak bölge. Bu yasak bölgede aynı bizim güneydoğudaki karakollar gibi karakollar var. Dağlarında aynı bize saldıran teröristler gibi giyinen, yaşayan , saldıran düşünen terörister ( Cezayir anlamında direnişçiler ) var. Aynı bizim köylülerimiz gibi köylüler var. Aynı yoksulluk, aynı hüzün, aynı topraklar ve aynı yaşam tarzı. Birde aynı bizim askerimiz gibi askerler var. Kahramanlıklar yapan, ilk kez birini vuran, şiddet ve acının iç içe olduğu...Bu köylere gece teröristler gelip ihtiyaçlarını karşılıyor, hatta genç erkek çocukları zorla alıp yanlarında götürüp kendileri gibi yapıyor ve de gündüz askerler geliyor ve biz ne yaptığınızı verdiğiniz desteği biliyoruz diyerek gerekir ise sert önlemler almaktan da kaçınmıyorlar.

Filmde genç ve idealist bir teğmen var. Yaşadıklarına isyan noktasına gelen, bunalıma giren, hava değişimine giden bir teğmen. Aynı bizim askerlerin ruh halini taşıyan, Fransız taşrasından gelmiş asker gençler var. Ölüp ve yitip giden, sakat kalan, psikolojisi bozulan vs. vs.

Uzatmayayım sonuçta Fransa 26.000 gencini orada kaybediyor ve Cezayir bağımsızlığını kazanıyor.

Savaş aynı savaş ama taraflar farkı. Ve aradaki en önemli fark Cezayir ‘ in düşman tarafından işgal edilmiş olması… Böyle bir savaşında asla kazanılamayacağı gerçeği filmde bize haykırırken bu savaşta , bu kanda en önemli avantajımızın şu olduğunu anlıyorsunuz. Güneydoğu düşman tarafından işgal edilmedi. Biz aynı milletin insanlarıyız. Aynı yurdu geçmişte Malazgirte, Çanakktale ‘ de beraber kurduk ve koruduk. Bu temel üzerinde elbet bir gün bu kan bitecek.

Filmde benim aldığım en önemli ders ise şudur. Kan kan ile asla temizlenmiyor. Daha çok kan ,daha çok kanı akıtacak sadece…

Ben Güneydoğuyu bilmem. Gidemedim. Bir gün gideceğim elbette. Ama gitmesek te görmesek de orayı az çok biliyoruz. Ama tam anlamı ile bilmediğimiz için bölgenin tam olarak ne istediğini , hassasiyetlerini ve gerçeklerini bilen kişiler ancak bir gerçek çözüme varabilirler.,Varma niyetleri varsa..

Diğer bir konu teröristler nereden emir alıyor sorusudur. Teröristler, hadi bu akşam bir saldırı yapalım çok sıkıldık burada, yada biraz antreman yapalım mantığı ile saldırmamaktadır. Bir yerlerden talimat almaktadır ve beslenmektedirler maddi olarak. Ama bu destek- dış destek her koşulda sürecektir. Ortadoğu da hedefleri ve çıkarları olan her devlet ile uzlaşamayacağımız için, biri ile uzlaşsak diğeri bu kişilere destek vermeye devam edecektir. Bu nedenle dış destek azaltılabilir ama bitirilemez kanısındayım.

O nedenle bu sorunu öncelikle içte çözmemiz gerekmektedir. Hayat devam ediyor işte demiştim. Dün akşam Muhteşem yüzyıla bir yandan gözüm takıldı. Orada da Anadolu beyleri isyan ediyor. Çünkü valinin biri halka çok eziyet etmiş. Valinin kellesi gitmiş ama soruna çözüm olmamış ve 25.000 kişilik bir isyan ordusu oluşmuş. Kanuni, en yakın adamı veziri bu işe görevlendiriyor. Vezir 5.000 yeniçeri ile bölgede ancak isyancılar 5 katı. Savaşı nasıl kazanacak?...İşte burada isyana destek veren bölgenin diğer beylerine haber göndererek gizli bir buluşma ayarlıyor. Ve en önemlisi dertlerini dinliyorlar ve çareler önererek devlete baş kaldırmamalarını çekilmelerini öğütlüyorlar. Belki bazı vaadlerde de bulunuyorlar. Sonuç gelecek hafta… Ama sanırım bu taktik başarılı oluyor ve isyan bastırılırken, pek çok kardeş kanının dökülmesi de böylelikle önleniyor.

Alınması gereken ders : ( Tarihimiz çok zengin. Alınması gereken o kadar çok ders varki. ) Vezir paşa şöyle düşünseydi : Bunlar Osman-ı Aliye ye başkaldırdı. İsyan etti. Bunlar isyancı, terörist, baldırı çıplak adamlar. Bunlarla muhatap olunmaz, bunları yok etmek gerek. Ben 5.000 kişi daha bulur bunların canına okurum deseydi ne olacaktı. Bu gün o bölge hangi durumda olacaktı yada bu ülkede Osmanlı daha 400 yıl daha ve sonrasında Türkiye olacakmıydı.

Demem o ki: bize birileri saldırıyor ise ve bu ister düşman ister terörist olsun eğer gücümüz bunu engellemeye yetmiyor ise oturur barış görüşmesi yaparız. Şartları öğreniriz. Yapılabilecekleri değerlendiririz. Ama baştan kestirip atmayız :” biz terörist ile muhatap olmayız “ diye . Biz ne kadar güçlü olursak olalım bizden daha güçlüler var. ABD bile bazen terör karşısında çaresiz kalabiliyor. Sonuçta bir çok gelişmiş ülkede törer son buldu. Bakınız İrlanda ve Bask bölgeleri. Çeçenistan da bile bir şekilde son buldu ( Tam olarak ne olduğunu bilmiyor olsam da , belki Rusya”nın bir adamı başkan gibi gösterilmiş olsa da son kutlamalar bunu gösterdi )

Sonuç olarak; çözüm uzun vadelidir, acıdır, sabır gerektirir ve sakinlik gerektirir. Öfke ve tepki ile alınan, sağduyu taşımayan her karar daha çok canın yok olması anlamındadır. Çare için uzun vadeli bir planın mutlaka yapılması ve uygulamaya konması gerekmektedir.Bu planı ülkeyi şu anda yönetenler değil, ileride yönetebilecek olanlar da katılmalı ve ortak akıl üretmelidir. Hükümetler değişse de bu konudaki politikalar değişmeden uygulanabilmelidir. Bu politikanın nasıl olması gerektiği noktasında mecliste olan herkesin ve özellikle o bölge milletvekillerinin ön planda olması gerekmektedir. Yoksa ülke daha büyük bir felakete sürüklenecektir. İntikam alınacaksa bu maşa olan kişilerin vurulması yok edilmesi ile değil , onları kullanan ve arkasında olan, onları besleyenlerin yok edilmesi ile mümkündür . Yurta sulh Cihan da Sulh diyen büyük liderin peşinden ve ilkelerinden ayrılmadan çözüm üretilmelidir. Suriye halkı yada Filistin halkının sorunu bizim birinci sorunumuz değildir.

Ülkemizin başı sağ olsun…Şehit ailelerine tekrar başsağlığı diliyoruz.

.: www.bozdogan.org :.

Yayınlanan Diğer Yazılarım


  AKP ve ATATÜRK  17.11.2017  141
  Bozdoğan MYO yu AKP ilçe Yönetimi (isterlerse  23.08.2017  317
  Deprem ve Bozdoğan   21.07.2017  227
  Adalet yürüyüşünde aklıma takılanlar  10.07.2017  186
  Okuyun gençler. Çok geç olmadan...  19.05.2017  1502
  Bzodoğan referandum analizi  17.04.2017  2278
  Her vatansever hayır demek mecburiyetinde...  02.02.2017  430
  ÜLKEMİZDE NELER OLUYOR-NE YAPMALI  21.12.2016  626
  Hukuk ve Yargı ne kadar önemli anlaşıldımı ac  06.10.2016  606
  Yeni Fetöler yaratılmasın...  02.09.2016  615
  BOZDOĞANLILAR KÖYE GERİ DÖNÜN...  23.02.2016  1171
  Türkiye terörü bitiremez-ÇIKMAZDAYIZ..  18.02.2016  745
  3 Maymun,3 muhalefet ve CHP  18.01.2016  842
  CHP il başkanlığının kaybedeni Bozodğan  28.12.2015  1018
  Kendi ayağına sıkan MUHALEFET Partileri...  05.11.2015  1056
  Ankara ' da yaşananlar...  12.10.2015  929
  Güzel ve ömre bedel Bozdoğan  25.08.2015  1107
  BOZDOĞAN VE AYDIN SEÇİM DEĞERLENDİRMESİ.  08.06.2015  1268
  Haydi kent müzesi kuralım...  28.04.2015  1110
  İKİ ÇANAKKALE  18.03.2015  981
  Aydın milletvekili adayları kimler olacak  27.02.2015  997
  Halkımız bilinçsizmi? Öncüler bilinçlimi...?  18.02.2015  671
  Bir kişi fazla okusun diye  10.12.2014  994
  GECİKMELİ YAZILAR  28.11.2014  1012
  Boş yazı...  22.10.2014  963
  Mülteciler neden Türkiye'ye sığınıyor  24.09.2014  982
  BALKANLAR...  20.08.2014  941
  OLMAK veya OLMAMAK...Seçmek veya seçmemek...  19.06.2014  875
  Antep- Urfa- Mardin gezisi  06.06.2014  892
  GÜNEYDOĞU:Saptamalar ve değişen algılarım  20.05.2014  909
  sıradan vatandaşın büyük adımı  12.05.2014  983
  SEÇİMİN HALLERİ-Küçük ilçelerin büyük seçimle  14.04.2014  1077
  Bozdoğan -ve Aydın-seçiminin yorumu.  31.03.2014  1159
  AYDIN SİYASETİ   18.03.2014  1006
  Bozdoğan siyasetinde son gelişmeler  06.03.2014  1144
  Belediye Meclis Listeleri...  21.02.2014  1033
  Albay Ali Türkşen MEKTUBU  09.01.2014  1038
  Neler oluyor ve 2020 de Türkiye   18.12.2013  1072
  Asıl Gizlemek İhanettir: CAN DÜNDAR  09.12.2013  1026
  KÜRTÇÜLÜK- Kurt istan…  21.11.2013  925
  Bu ülke sizin değil sn Başbakan  08.11.2013  868
  Herşey gözünüzün önünde olmakta...  09.10.2013  1079
  AVRUPA- 2 ( Devam )  16.09.2013  883
  AVRUPA  23.08.2013  887
  Sıcak yaz siyaseti günleri  28.06.2013  997
  HALKA ZULÜM HAKMI; YA DA ATATÜRKÇÜLERE   03.06.2013  944
  SLİKON VADİSİ  30.05.2013  793
  SONSUZ APTALLIK  20.04.2013  1330
  Yapacak bir şey yok !?  11.04.2013  1034
  KADIN HAKLARI NELERDİR-Yasal düzenlemeler  08.03.2013  1036
  Yeniden Bozdoğanspor ve geleceği   20.02.2013  913
  NAİLE UZUN PANK- Bir masal  04.02.2013  1376
  Meslekte 25 yıl ve plaketler...  07.01.2013  1087
  Duymak istemeyene, görmek istemeyene anlatama  27.12.2012  1074
  Taraf Gazetesi bertaraf olurken özgür basın.  17.12.2012  968
  Bozdoğan çok iyi bir sınav daha verdi  28.11.2012  1197
  Merkez İlköğretim nasıl kurtuldu..  11.11.2012  857
  Büyükşehir olmak iyi mi kötü mü , nasıl?  12.10.2012  1271
  TÜRKİYE NEREYE  24.09.2012  1071
  Gece uzun sürsede gün doğar...  27.08.2012  1124
  MERKEZ İLKÖĞRETİM- TARİHİMİZ-SON ÇAĞRI  20.07.2012  1030
  BOZDOĞAN & BOZDOĞAN  04.07.2012  1239
  ADLİYELERKAPANIYOR-SIRA BOZDOĞAN' A GELİYOR  18.06.2012  1204
  Sezer' in hakkı Sezer' e  09.06.2012  994
  Böyle bir 19 Mayıs  19.05.2012  1075
  GÖ Z A L T I ...  10.05.2012  1341
  Camiyi ahır yapmak   25.04.2012  1214
  A V U K A T   06.04.2012  1059
  MERKEZ İLKÖĞRETİM OKULU  12.03.2012  1129
  Güç Savaşları  13.02.2012  1066
  Adalet nereye koşuyor  26.01.2012  1098
  2011 de BOZDOĞAN  30.12.2011  1168
  Bozdoğan da kadına şiddet  28.11.2011  1336
  DEPREM ve BOZDOĞAN  11.11.2011  1063
  ACI ÖFKE ÜZÜNT܅ AMA ÇARE NE?  20.10.2011  1033
  BAHİS nasıl oynanmalı  29.09.2011  826
  Çocuğunuz büyürken...  19.09.2011  946
  Ne olacak bu Fener’ in hali?  07.09.2011  821
  Acayip şeyler oluyor...  30.06.2011  1200
  Seçim değerlendirmesi  13.06.2011  1069
  Konuşacakken susmak, Susacakken konuşmak  12.05.2011  1062
  Bozdoğanspor yükselişi  25.04.2011  980
  Aday adayı partili nefer  12.04.2011  1160
  Sıcağı sıcağına ön seçim değerlendirmesi  04.04.2011  913
  ÜNİVERSİTEYE GİRİŞ- İşkencesi  28.03.2011  816
  Serdar Akinan' dan Libya yazısı  21.03.2011  922
  Geçmiş olsun JAPONYA  16.03.2011  988
  700 yıllık öğüt  08.03.2011  912
  Bahar siyaseti  18.02.2011  997
  Mısır ve Ortadoğu ' de neler oluyor?  03.02.2011  816
  Başarılar Bozdoğanspor...  19.01.2011  916
  MESLEK YÜKSEK OKULUMUZ NEREYE ?  26.12.2010  907
  EĞİTİMDEKİ SORUNLAR- 1  08.12.2010  1040
  İlçemizdeki üzücü olaylarda artış   22.11.2010  1063
  H E S.....ler....  04.11.2010  872
  Suyumuz neden kapatılıyor...?!...  15.10.2010  1154
  S O N B A H A R . . .   04.10.2010  1055
  Bozdoğan' da gecenin öteki yüzü..  22.09.2010  1011
  NİHAT GENÇ artık yazmayacak mı ?  16.09.2010  1028
  Bozdoğan sonuçlarının değerlendirilmesi  13.09.2010  967
  Evet mi çıkar Hayır mı ?   25.08.2010  1121
  HAYIR zamanı…  10.08.2010  952
  Einstein'dan hayat dersi   29.07.2010  1043
  Ahmet Hakan neden "HAYIR" dedi.  12.07.2010  888
  M . Y . 0 .  02.07.2010  883
  Tersine açılım   16.06.2010  905
  Kuşkulu akıllılar- küstah aptallar  31.05.2010  925
  Sempozyum nasıl geçcti.  20.05.2010  859
  Komplocular kazandımı, Baykal bitti mi ?  10.05.2010  1030
  Yaza girerken...  03.05.2010  799
  Anayasa' ya Bozdoğan ne diyor  12.04.2010  1072
  Aşık Veysel' in eşi nasıl kaçtı?  30.03.2010  969
  Bozdoğan’ a sığınmak...  18.03.2010  965
  CHP İl Kongresi  08.03.2010  815
  Türkiye anatomisi. Geleceğe bir bakış ( Le Mo  22.02.2010  890
  Patlayan kanal olayı  08.02.2010  1025
  Bekir Coşkun - Darbenin iyisi  29.01.2010  871
  Nazilli' den İzmir' e demiryolu olur mu ?  15.01.2010  1091
  * YENİ * YILINIZI * KUTLARIZ**   31.12.2009  955
  MAĞDUR.....  23.12.2009  903
  RASİM MENTEŞE...  07.12.2009  1092
  Kabak tadı veren konular..  19.11.2009  1018
  Şehit babaları nerde ?  04.11.2009  993
  İlçemizde boşanmalar neden arttı.  20.10.2009  988
  Bozdoğan' da başı önde adamlar...  08.10.2009  1233
  Bu düzen hep böylemi ?..  28.09.2009  987
  Konserleri seviyoruz...  22.09.2009  959
  Hastanelerin durumu ve hastanız varsa ne yapm  15.09.2009  1072
  Mehmet nasıl kurtuldu  08.09.2009  1077
  Eğitimdeki büyük yükseliş  25.08.2009  871
  TEŞEKKÜRLER BÜLENT TEKBIYIKOĞLU. YOLUNUZ AÇIK  29.07.2009  894
  Tatil herkesin hakkı ama..  22.07.2009  902
  Güzel Ülkem nereye ?  07.07.2009  1101
  D E D İ K O D U . . .  24.06.2009  1101
  Bozdoğan' da stres ve dedikodu...  15.06.2009  1170
  Zengin müsrif çevreci vatansever: Hangisiyiz   01.06.2009  1086
  ADD ÇYDD ve Türkan Hanım...  20.05.2009  1095
  Baharı beklerken...  08.05.2009  1118
  NEREDEEEEN NEREYE…  23.04.2009  1114
  Beyaz Rüzgar gibi geldi geçti...  16.04.2009  1076
  Gurur Duyuyorum....  08.04.2009  1137
  Tümer Apaydın' a büyük güvenoyu  30.03.2009  1127
  “BOZDOĞANLI” ASALETİ- Ramazan Topoğlu  21.03.2009  1493
  SEÇİMLER VE BİZ  12.03.2009  1015
  Adaylar ve Bozdoğan  25.02.2009  1349
  Kimi dinleyelim ?kime inanalım?  13.02.2009  1240
  AYDIN ÇOK ZENGİN OLACAK  02.02.2009  1201
  BATI en çok hasta adamı sevdi  14.01.2009  1279
  ISSIZ ADAMLAR  08.01.2009  1122
  Özür dileyen vatan hainidir.Canan Arıtman ise  25.12.2008  1207
  KRİZ GELDİ.  17.12.2008  968
  Halk aday arıyor mu ?  28.11.2008  1325
  Mustafa- Musti yada Mustafa Kemal  10.11.2008  1290
  Üniversite ve öğrencilerimiz ne durumda ?  30.10.2008  1165
  Günlerden pazardı ve birşeyler yapmalıydı  20.10.2008  1196
  Çocuklarımız ölürken laf üretenler...  07.10.2008  1157
  BOZDOĞANSPOR nereye...  24.09.2008  1529
  Kahramanlar  10.09.2008  1171
  BURS VERECEK ÜÇ KİŞİ  27.08.2008  1354
  Kötü yönetiliyor ve kaybediyoruz  17.08.2008  1104
  Bravo Karacasu  05.08.2008  1557
  Nükleer santrallere evet   22.07.2008  1136
  İlk Köylü Protestosu   07.07.2008  1163
  Şiir gibi bir gece...  03.07.2008  1205
  ADAM OLMAK  13.06.2008  1335
  Milli takımdan başarı beklemiyorum  06.06.2008  1180
  Su Hayattır Ama Bazen de Hayat Alır  03.06.2008  1304
  Vakıflar Yasası - Hristiyan Yasası  25.05.2008  1199
  Queen Elizabeth Çanakkale ' yi geçti mi ?  17.05.2008  1262
  1968-2008 Bozdoğan Fotoğrafları  13.05.2008  1736
  Bozdoğan' da Eğitim ve Koşulları  29.04.2008  1327
  KÖYLERİMİZ  14.04.2008  1453
  DOST ARAYAN , DOSTU OLAN VE OLMAYANLARA...  31.03.2008  1424
  NİHAT GENÇ  24.03.2008  1366
  Anket ve vardığımız sonuçlar  11.03.2008  1214
  Eğitimi Kalkındırma Derneğine haksız eleştiri  27.02.2008  1310
  Bir beyin sporu: BRİÇ  19.02.2008  1356
  HAYALLERİN BİTTİĞİ GÜNLER…  06.02.2008  1512
  HASTANE konusunda son gelişmeler  26.01.2008  1369
  Dünya Türk ve Bozdoğan mutfağı  16.01.2008  1580
  TOKİ evleri  09.01.2008  2074
  Savaş ve Barış  31.12.2007  1206
  Gazete çıkarıyoruz. Ama şerefsizce değil...  21.12.2007  1821
  BAYRAM FOTOĞRAFLARI  18.12.2007  1529
  TARİH BİLİNCİ ve MEHMET NİYAZİ  08.12.2007  1290
  İLÇEMİZE HASTANE İSTİYORUZ  21.11.2007  1355
  Yeni bir dönem - SERBEST KÜRSÜ  14.11.2007  1612
  Ateş düştü-yaşam sürüyor  03.11.2007  1394
  Ülkemiz nereye gidiyor?  25.10.2007  1285
  Geçmişe müzikle dönüş  19.10.2007  1832
  BOZDOĞAN ZEYBEĞİ  11.10.2007  1686
  MUTLULUK  06.10.2007  1163
  Liselerimiz, velilerimiz ve Bozdoğan'da eğiti  26.09.2007  1695
  Bozdoğanspor-gerçekler ve ayrılık zamanı  17.09.2007  1445
  NE YAPMALI ?  06.09.2007  1309
  Yüksek Okul sorunlu başlıyor...  27.08.2007  1278
  İZMİR  19.08.2007  1765
  YAPRAK DÖKÜMÜ  07.08.2007  1371
  Seçimlerde Bozdoğan  23.07.2007  1490
  Vatan mevzubahisse gerisi teferruattır  18.07.2007  1207
  Tekirdağ' lı öğrenciler  11.07.2007  1338
  Günlük yaşamdan resimler  03.07.2007  1510
  Sıcak, daha da sıcak olacak...  27.06.2007  1450
  Bozdoğan' da seçilmiş olmak zor  18.06.2007  1421
  Bir yaşımıza daha girdik.Dört olduk...  11.06.2007  1416
  Milletvekili adayları ve Bozdoğan  06.06.2007  2441
  Önseçim ve seçim  30.05.2007  1379
  Vatan elden giderken at gözlüğü takmak  16.05.2007  1319
  MENDİL  09.05.2007  1488
  Kuraklık ve Afet Bölgesi   03.05.2007  1337
  Çağlayan Tandoğan  29.04.2007  1359
  Su Uyur Düşman Uyumaz  23.04.2007  1432
  Yeterince tanımadığımız okulumuz METEM  16.04.2007  1928
  Belediyenin son bir yılının değerlendirmesi  01.04.2007  1544
  ÜNİVERSİTEYİ KURANLAR  17.03.2007  2474
  C E M R E  08.03.2007  1575
  Ne kadar tarafız  04.03.2007  1355
  DEVE GÜREŞİ   26.02.2007  1698
  GERÇEK HABER  14.02.2007  1890
  Kahraman bakkal supermarkete karşı  03.02.2007  1554
  Küresel sorunlar bizimde sorunumuzmudur ?  28.01.2007  1420
  H.Dink' in ölümü karşısında ne yapabiliriz  21.01.2007  1624
  Yeni Hedefler...  10.01.2007  1609
  Nasrettin hoca ve Noel baba  03.01.2007  1612
  2006 son dönemlerin en güzel yılı oldu  26.12.2006  1621
  Yaprak tütünde kapandı ya...  18.12.2006  1714
  Üniversite öğrencileri ile söyleşi -2  13.12.2006  1635
  Üniversite öğrencileri ile söyleşi-1  09.12.2006  1804
  Dolandırıcı nasıl anlaşılır ?  03.12.2006  1688
  BOZDOĞANSPOR ŞAMPİYON OLAMAZ  26.11.2006  1708
  Yeni bir dönem...  12.11.2006  1614
  SEMERKANT  01.11.2006  1631
  Bayramdan kısa notlar  26.10.2006  1619
  Orhan Pamuk, Nobel ve Fransa  16.10.2006  1575
  Bir pazar sabahı...  08.10.2006  1786
  Kısa Kısa ....  04.10.2006  1539
  Ankara Kulisleri  21.09.2006  1602
  Bir maç analizi  15.09.2006  1427
  Dünyanın en mutlu insanları  09.09.2006  1667
  Yeni adli yıl başlarken...  06.09.2006  1341
  ZAFER....  31.08.2006  1554
  Üniversite ve Festival  29.08.2006  1440
  Büyük Parkta 2. buluşma  26.08.2006  1488
  BÜYÜK BULUŞMA  23.08.2006  1449
  Bozdoğan Belediyespor 2007..  18.08.2006  1642
  Buluşmayı iptal ediyoruz...  09.08.2006  1476
  İki Düğün...  01.08.2006  1800
  Gangımak  27.07.2006  1585
  Bozdoğan' dan geçen bir Şair Eşref  16.07.2006  1607
  Havai fişekler artık atılmasın..  10.07.2006  1553
Tüm hakları saklıdır ( ©)