AKP ve ATATÜRK Devamı...

İSTATİSTİKLER

7 kategori altında, toplam 2332 haber bulunmaktadır.
Bu haberler toplam 2374601 defa okunmuş ve 2346 yorum yazılmıştır.

Arama ARAMA


Foruma son eklenenler gelecek

Koyuncular Mahallesinde jeotermal arama izni

Kategori Kategori: Güncel | Yorumlar 0 Yorum | Okunma 196 Okunma | Yazar Yazan: emin | 03 Kasım 2017 09:33:01

Jeotermal santrallerinin Aydın'a verdiği zararları bilmeyen yoktur. Şimdi de ilçemizde jeotermal arama verildi. Eğer sıcak su bulunursa santral kurulacak ve Bozdoğan önemli bir çevre kirliliği ile karşı karşıya kalacak. 4 köy-mahalle muhtarı ÇED raporu olmadığı gerekçesi ile idare mahkemesine dava açtı. Gelişmeleri bildireceğiz...

Geçen ay Bozdoğan da önemli bir gündem maddesi olan jeotermal arama izni , Koyuncular mahallesi ile birlikte çevre mahallelerde büyük tepki topladı. Bu konuda Aydın Çevre Platformununda katıldığı geniş çaplı toplantılar yapıldı. Sonuçta Koyuncular ve 4 çevre muhtarı idare mahkemesinde yürütmenin durdurulması istemli dava açtı.

Aslında jeotermal enerji ve santrallerine bir yerde karşı olunmayabilir. Bir çevre kirliliği yarattıkları gerçek . Ama bu çevre kirliliğini en aza indirmek mümkün iken bu fabrikalar hem kllandıkları salyalı kötü kokulu ve zararlı suyu yer altına göndermeyereke doğaya ve Menderes nehrine bırakıyor, hemde fitre sistemlerini kurmadıklarından çıkan sülfürik asit havaya , oradan da gerek yağmur ve gerekse rüzgarla tarla ve bahçelere iniyor. Bu nedenle bu yıl Bozdoğan da bile üzüm olmadı. Adın bölgesinde incir , zehir içerdiğinden ithal edilemez noktaya geldi. ( Bu nedenle de Bozdoğan inciri bu kadar pahalı hale geldi.)

Aydın da oturan bir yakınınız varsa sorun: Aydın da kötü koku nedeni ile insanlar pencerelerini açıp evlerini havalandıramıyor. İş bu noktaya geldi.

Bozdoğan'a da bir santral kurulur ise , kurucu şirket maxsimum kar için diğerleri gibi yapacak ve doğamızı kirletecek. Hükümetin bu tür fabrikaları acilen kapatması gerek ama nedense görmezden geliyorlar. Bu durumda Bozdoğan da da aynı şeylerin olacağını, Bölgede organik ürün yetişmeyeceği gibi zehir soluyacağımızı ve tarımın biteceğini rahatlıla söyleyebiliriz. Bu santrali engellemek için tüm yasal yolları denememiz gerekiyor... Şimdi konuşun, tartışın ve araştırın. Sonra hep beraber karşı durmak için çalışma yapalım...

 | Puan: 10 / 2 Oy | Yazdyrylabilir SayfaYazdır

Yorumlar


Henüz Yorum Yazılmamış

Yorum YazınKalynYtalikAltçizgiliLink  
Simge Ekle