AKP ve ATATÜRK Devamı...

İSTATİSTİKLER

7 kategori altında, toplam 2332 haber bulunmaktadır.
Bu haberler toplam 2787781 defa okunmuş ve 2346 yorum yazılmıştır.

Arama ARAMA


Foruma son eklenenler gelecek

AKP kazandı muhalefet kaybetti

Kategori Kategori: Güncel | Yorumlar 0 Yorum | Okunma 1064 Okunma | Yazar Yazan: emin | 02 Kasım 2015 09:34:41

Genel seçimler sonuçlandı. AKP tek başına iktidar oldu.İlçemizde ve Aydın da CHP ile AKP oylarını artırdı ama AKP büyük oy artışı ile milletvekili sayısını üçe çıkardı. MHP ise büyük kayıp yaşadı. milletvekillikleri 3-3-1 olarak dağıldı...

Önce Bozdoğan seçim sonuçlarını (Resmi olmayan ) verelim. AKP 9369 (%41,40) CHP 8.650 (% 38,22) MHP 3.418 (%15,10) . BU sonuçlara göre haziran seçimlerindeki oy oranları çok değişti. MHP oylarında 950 den fazla düşüş ve AKP oylarında ise 805 oy artarken CHP oyları da 380 artış gösterdi. Saadet Parti oylarında da düşüş yaşandı. Yani küçük partilere oy gitmezken, MHP de büyük oranda AKP ye kayma olduğunu ve bir kısım oylarının da CHP ye kaydığını söylemek yanlış olmaz.

CHP böylelikle 1 milletvekilliğini kaybederken AKP bir milletvekili fazla çıkarda. Bu sonuçlar AYdın genelinde de benzerlik gösterdi. Aydın genelinde AKP 33.100 üstünde oyunu artırdı. CHP de 4.800 civarında artış olurken MHP 15.000 ve HDP ise 12.000 civarında oy yitirdi. Bu sonuçlara ilk yorumum muhalefetin Kaybettiği ve küçük partilerin ezildiği yönündedir. AKP nin seçimin iptalini sağlaması , bu tabloyu öngördüğünü göstermektedir. Muhalefetin beceriksizliği ise olayları öngöremediği sonucunu göstermektedir. Muhalefette yönetimsel değişikler kaçınılmaz olacaktır.

Aydın da ise CHP oylarını artırmış ve görevini yapmıştır. Ama ülke genelindeki AKP kasırgası ve kayıp MHP oylarının büyük oranda AKP ye gitmesi sonucu 1 milletvekilliği kaybetmiştir. Ancak değişen milletvekilliklerinin kanımca etkisi çok az olmuştur. MHP listesini sevilen isimlerden oluşturmuş ve kanımca iyide çalışmıştır ama ülke genelindeki kayıptan etkilenmemek mümkün olmamıştır. AKP adaylarının değişmesi de belki birkaçbin oy artışı sağlayabilirdi ama burada da asıl etken ülke genelindeki dalgalanma olmuştur..

Ayrıntılı yorumu önümüzdeki günlerde yapacağız.. Ne diyelim...Sonuçlara üzülsemde ülke ve Aydın için hayırlı olmasını diliyorum..
 | Puan: Henüz oy verilmedi / 0 Oy | Yazdyrylabilir SayfaYazdır

Yorumlar


Henüz Yorum Yazılmamış

Yorum YazınKalynYtalikAltçizgiliLink  
Simge Ekle