AKP ve ATATÜRK Devamı...

İSTATİSTİKLER

7 kategori altında, toplam 2332 haber bulunmaktadır.
Bu haberler toplam 2432046 defa okunmuş ve 2346 yorum yazılmıştır.

Arama ARAMA


Foruma son eklenenler gelecek

Ankara Aydınlılar Derneğinin basın açıklaması

Kategori Kategori: Güncel | Okunma 1320 Okunma | 02 Haziran 2005

Haber özeti yok

ANKARA AYDINLILAR EĞİTİM KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİNİN BASIN AÇIKLAMASI
  Cumhuriyetimizin kurulmasında büyük kahramanlıklar göstermiş, bölge insanın sevgi ve saygısını kazanmış Yörük Ali Efe ve Efeler hakkında Devlet Bakanı Sayın Abdullatif Şener’in “kötü vatandaş” nitelemesini esefle kınıyoruz.
  Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Ulu Önder Atatürk’ümüzün önderliğinde yokluklar ve imkansızlıklar içinde girilen kurtuluş mücadelesinde vatanını kurtarmak için kelle koltukta savaşan efelerin özellikle de Yörük Ali Efe’nin payı oldukça büyüktür.
  Yörük Ali Efe genç yaşında kurtuluş mücadelesine katılmış ve 22 yaşında iken yaptığı Malgaç Köprüsü Baskını ile Yunan ilerleyişi durdurmuş ve Yunan birliğini darmadağın etmiştir. Bu baskın ülke insanımızın moral değerini yükselttiği gibi bölgedeki diğer efelerinde Yunan ilerleyişini durdurmak için milli mücadeleye katılmalarını sağlamıştır.
  Kurtuluş savaşından sonra bir Yunan kumandanın “Efeler düşman kuvvetlerinin yollarını kesmeselerdi, Ankara toparlanmaya vakit bulamazdı.” sözleri Efelerin kurtuluş savaşında yaptıklarını gözler önüne sermektedir. Sayın Bakanım, kötü vatandaş olarak nitelediğiniz, Milis Albay Rütbesi ve İstiklal Madalyası almış Yörük Ali Efe, arkadaşları ile birlikte anıtını diktiğimiz Malgaç Köprüsü baskınını gerçekleştirip, Yunan ordusunu geri püskürtmemiş olsaydı, bugün gözbebeğimiz olan Türkiye Cumhuriyetimiz sizce ne durumda olurdu?
  Sadece Yörük Ali Efe değil bölgedeki pek çok isimsiz kahraman efeler, analar, babalar, bacılar vatanını düşmandan temizlemek için ölümü göze alarak savaşmışlardır.
  Önünde saygıyla eğilmemiz gereken insanları bu şekilde itham etmek kimseye bir şey kazandırmaz. Toplumlar dilleri, kültürleri ve kahramanları ile anılırlar ve bu değerleri var olduğu müddetçe yaşarlar. Türkiye Cumhuriyeti Devletinin varlığının devamı için dilimizi kültürümüzü ve önünde saygıyla eğildiğimiz kahramanlarımızı korumamız ve anmamız gerekmektedir. Biz Ankara Aydınlılar Derneği olarak Türkiye Cumhuriyetimizin kuruluşunda büyük emekleri olan Yörük Ali Efe’nin şahsında mücadeleye katılan tüm gazi ve şehitlerimizi minnetle ve şükranla anıyoruz. Ruhları şad olsun.
Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Ankara Aydınlılar Eğitim Kültür ve Dayanışma Derneği Yönetim Kurulu
 | Puan: 6,5 / 2 Oy | Yazdyrylabilir SayfaYazdır