AKP ve ATATÜRK Devamı...

İSTATİSTİKLER

7 kategori altında, toplam 2332 haber bulunmaktadır.
Bu haberler toplam 2787826 defa okunmuş ve 2346 yorum yazılmıştır.

Arama ARAMA


Foruma son eklenenler gelecek

İncir üreticisinin sorunları hiç bitmeyecek gibi..

Kategori Kategori: Güncel | Yorumlar 0 Yorum | Okunma 985 Okunma | Yazar Yazan: emin | 23 Kasım 2010 12:28:08

İncir üreticisi her yı sıkıntı yaşıyor. İncir üretimi de giderek azalmakta. Bunda en önemli etken devletin tarım politikaları olmadığı gibi incir içinde bir plitikasının olmaması.İncir de ne yapılmalı, sorunlar ne konusunda " Odatv "den yaptığımız alıntıyı içerikte yayınlıyoruz.

Yıllar önce “Acı Pirinç” adlı bir İtalyan filminde pirinç üreticilerinin sömürülmesi, bir aşk öyküsü içinde anlatılıyordu. Son yıllarda Türk çiftçisinin yaşadığı sorunlar İtalyan pirinç üreticilerinin dramından daha büyük boyutlarda. Çiftçiler, ürettikleri ürünlerini değer fiyatına pazarlayamıyorlar. Çünkü tarımsal desteklemeler istikrarsız ve yetersiz. Örgütleri de onların haklarını aramaktan uzak. Devlet, küçük ve orta ölçekli işletmeleri gözden çıkarmış. Varsa yoksa büyük işletmeleri desteklemekten yana tavır gösteriyor. İncir üreticileri de bu durumdan payını alıyor.

TÜRKİYE İNCİR ÜRETİMİ NE BOYUTTA?
Türkiye, dünyanın en büyük ve en kaliteli incir üreticisi. Bu bağlamda;
• 30 bin çiftçi ailesi incir üreticiliği yapıyor. 250 bin kişiye de istihdam alanı yaratılmış.
• İncir yetiştiriciliğinin yaygın olarak yapıldığı bölge Ege Bölgesi. İhraç değerli kurutmalık çeşitler ise Büyük ve Küçük Menderes havzalarında yetiştiriliyor.
• Üretilen incirin yüzde 30’u taze olarak iç piyasada, yüzde 70’i kuru incir şeklinde ağırlıklı olarak dış pazarlarda pazarlanıyor.
• Türkiye, dünya kuru incir ihracatında birinci sırada. Dünya ihracatının yüzde 65’i (yaklaşık 40-43 bin ton) ülkemizden yapılmakta. İhracatın para eşdeğeri yılda 120-160 milyon TL arasında değişmekte.
• Türkiye’de incir tüketimi, Batı bölgeleriyle sınırlı. Yaş ve kuru incir tüketimi sırasıyla 300-500 g. ve 150-200 g. dolayında.
• İncir üreticileri şu anda neredeyse örgütsüz durumda. Geçmişte,Tariş İncir Birliği tarafından alım güvencesiyle destekleniyorlardı.Ancak günümüzde Tariş’in devlet desteğinin yok edilmesiyle, üreticiler tüccar karşısında güçsüzleşmiş ve teslim olmuş durumda.

İNCİR ÜRETİCİLERİ NE İSTİYOR?
İncir üreticilerinin birçok talepleri var. Bunları şöyle sıralayabiliriz;
• İncir üreticileri, ürünlerini değer fiyata pazarlamak için öncelikle kooperatifleşmek istiyor. Çünkü özerkleştirilen Tariş, ihracatçı firmalar gibi davranıyor, ürün bedellerini bile geç ödüyor.
• İncir üreticileri, ihracatlık kuru incirde ilk yükleme tarihinin belirsiz olması ve geç açıklanmasından şikayetçi. Bu durum arzı çoğaltıp fiyatın kırılmasına neden oluyor. İhracatçı bu yolla malı ucuz kapatıyor.
• Kuru incir için stoklama kurumları oluşturulmalı. Fiyat kırılmaları ancak bu şekilde engellenebilir. ABD/AB’de bu kurumlar var.
• Türkiye’de arz fazlası olmadığı kabul edilerek incire destek verilmiyor. Ancak dünyada piyasaya girmeye başlayan yeni ülkelerde belirmeye başladı. Bu nedenle incir de destekleme kapsamına alınmalı.
• Kuru incirde aflatoksin, önemli bir sorun olarak gündemde. İç tüketimde halkımızın sağlığı, dış ticarette de malımızın gümrük kapısından dönmemesi açısından aflatoksin ile mücadele için gerekli önlemler alınmalı. 

ACİL İSTEKLER NELER?
İncir üreticilerinin yukarıda belirtilen talepleri dışında 2010 yılı için de acil istekleri var. Çünkü, bu yıl yağış yüksek oranda gerçekleşti. Kurutma döneminde de yer yer görülen yağışlar, yüksek nemlilik ve gündüz gece sıcaklık farkları gibi iklimsel etmenler incirde kalite kaybına neden oldu. Bu durum incirin pazarlanmasında önemli sorunlar çıkarmış durumda. Örgüt temsilcilerinin acil istekleri şunlar;
Maliyet fiyatlarının altında satılmış ve satılmayı bekleyen incirler özel afet kapsamına alınmalı. Bu yıla özgü 50 kuruş/kg.dan az olmamak üzere prim verilmeli.
• Kalite kaybına uğramış incirler, Tariş aracılığıyla değerlendirilmeli ya da imha edilmeli.
• Üreticilerin Ziraat Bankası başta olmak üzere Tarım Kredi Kooperatifleri ve özel bankalara borçları yeniden yapılandırılmalı.

Kısaca incir de acılaştı, daha doğrusu acılaştırıldı. İzmir İli Çiftçi Örgütleri Güçbirliği Platformu ve Tire Ziraat Odası tarafından 8 Kasım 2010 gününde Tire Başköy köyünde düzenlenen “İncirde Çözüm Forumu”nda bunları belirledik. Forumda geleceğe yönelik güzel kararlar da alındı Bunlardan birincisi, “Kooperatifleşme Kararı”ydı. Üreticiler, Aralık 2010 başında Tire’de bu amaçla buluşacaklar. İkincisi de Tariş İncir Birliği aracılığıyla İzmir’in okullarında yapılacak “İncir Tanıtma Günü”nün düzenleme kararıydı.

Prof. Dr. Mustafa Kaymakçı
Odatv.com

 | Puan: 1 / 3 Oy | Yazdyrylabilir SayfaYazdır

Yorumlar


Henüz Yorum Yazılmamış

Yorum YazınKalynYtalikAltçizgiliLink  
Simge Ekle