AKP ve ATATÜRK Devamı...

İSTATİSTİKLER

7 kategori altında, toplam 2332 haber bulunmaktadır.
Bu haberler toplam 2787782 defa okunmuş ve 2346 yorum yazılmıştır.

Arama ARAMA


Foruma son eklenenler gelecek

Pamuğa dönüş belirtileri

Kategori Kategori: Güncel | Yorumlar 2 Yorum | Okunma 996 Okunma | Yazar Yazan: emin | 23 Haziran 2010 10:13:51

Son yıllarda herşeyi dışarıdan alma modası var bildiğiniz gibi. Pamuğu da Yunanistan ' dan alıyoruz.Ancak bu yaz Bozdoğan tarlalarında biraz pamuk görülmeye başlandı. Pamuk ülke ve ilçemiz için çok önemli. Hükümetin bir an önce pamuk üretimini desteklemesi gerekiyor.

Eskidan Bozdoğan ovasının yarısında pamuk üretimi yapılırdı. Çırçır fabrikaları, pamuk toplayıcıları vs. ile ilçenin en önemli gelir kalemiydi. Sonra dışarıdan ucuz pamuk alma derdine düşüldü ve pamuk üreticisine ekme, almam denildi. Üretici de başka alanlara, yem bitkilerine, bibere, karpuza yöneldi. Ama pamuk hep bir özlem olarak içinde kaldı. Bizlerinde kaldı. Çünkü bu öyle bir sanayi ki çapası toplaması ile birçok kişiye, dokuma fabrikaları ile de yine birçok kişiye iş olanağı sağlıyor. Pamuk dışarıdan yüzde 30 ucuza alınabilir ama elde edilen gelir ile bu saydığımız kalemlerin doyurulması mümkün değil. Bu nedenle Hükümetin acilen pamuk üreticisini desteklemesi ve belli bir kota içinde pamuk retimini teşvik etmesi gerikiyor. 3 yıl önce Adana ovasına gittiğimde üzüldüm. Pamuk üretimi yoktu. tarlalar ya boş yada yem bitkileri ile var olmaya çalışıyordu. Pamuk can damarımızdır. Hem sentetikten uzaklaşmak hemde üretimdeki katkıları ile... İlçemiz çiftçisi de pamuk olur ise rahat nefes alacaktır...

 | Puan: 1 / 1 Oy | Yazdyrylabilir SayfaYazdır

Yorumlar

Sertan koç { 17 Temmuz 2010 11:29:49 }
Ülkemiz üretim bakımından son derece bir cevher merkezi. Neden hammadde üretme şansımız, gücümüz varken dışa bağımlı olalım?
İlçemizin tekrar pamuğa dönüş yapmasına çok sevindim. İnşallah üreticinin yüzünü yeniden güldürür.
sadık orbay { 23 Haziran 2010 13:55:00 }
Bu konu o kadar dal budak salıp bir o kadar da farklı kaynaklar ile ilişkilendirilebilir ki hakkında başlı başına bir site bile kurulabilir.

- gümrük birliği anlaşmaları çerçevesinde ithal edilen ürünler;

- 1995 ve 99 yıllarında yaşanan büyük ekonomik krizin çiftçiye yansımaları;

- Hükûmetlerin 2010 yılına kadar ÜRETİCİ çiftçiyi ne derece desteklediği,

-Tekstil sektörünün, ucuz ithal girdi ile semirir iken, 10 yıl sonrasında (günümüz) Çin ve Hindistan kaynaklı ucuz iş gücü ile baş edemeyip nasıl gerileme dönemine girdiği,

-TARİŞ Pamuk Birliğinin hazin sonu,

-Esasen köy kaynaklı çiftçiliğin, günümüz sosyo ekonomik yapısında nüfusu %75'e yaklaşmış kentli toplum karşısında, siyaseti ve siyasetçiyi etkileme imkânını büyük ölçüde yitirmiş olması,

    bu ve benzer sebepler tarım sektörünü, bir tarım ürünü olan pamuğu ve aile düzeyinde bireysel çaba ile gerçekleştirilen çiftçiliği, maalesef yakın gelecekte parlak günlerin beklemediğini bize göstermektedir.

    Köyün, köylünün, çiftçinin sosyal yaşamda halen etkin olabildiği bir kaç ilden biri olan Aydın'ımızda, tarım sektörüne samimiyetle eğilecek bir iktidarın ülkemizde varolması dileği ile yazınızda belirtmiş olduğunuz temenniye tüm kalbimle katılıyorum.
Diğer Sayfalar: 1.

 

Yorum YazınKalynYtalikAltçizgiliLink  
Simge Ekle